Spotkanie z delegacją archiwów białoruskich

20 marca 2003 r. w Archiwum Państwowym w Białymstoku spotkała się delegacja archiwów polskich w składzie: doc. dr hab. Daria Nałęcz – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, dr hab. Władysław Stępniak – Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Marek Kietliński – Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku z delegacją archiwów białoruskich w składzie: dr Władimir I Adamuszko – Przewodniczący Komitetu ds. Archiwów i Biurowości Białorusi, Ałła Gołubowicz – Dyrektor Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Mińsku i Wiaczesław Sielemieniew - Dyrektor Archiwum Narodowego Republiki Białoruś w Mińsku. Delegacji polskiej przewodniczyła doc. dr hab. Daria Nałęcz, zaś białoruskiej dr Władimir I. Adamuszko.

W środku siedzi doc. dr hab. Daria Nałęcz – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, z prawe strony siedzi dr hab. Władysław Stępniak – Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Marek Kietliński – Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.

W środku siedzi dr Władimir I Adamuszko – Przewodniczący Komitetu ds. Archiwów i Biurowości Białorusi, po prawej stronie siedzi Ałła Gołubowicz – Dyrektor Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Mińsku i Wiaczesław Sielemieniew - Dyrektor Archiwum Narodowego Republiki Białoruś w Mińsku.

Było to pierwsze spotkanie szefów archiwów Polski i Białorusi. Rozmowy przebiegały w miłej i rzeczowej atmosferze Omówiono kwestie udostępniania archiwaliów polskim badaczom, którzy prowadzą kwerendy w białoruskich archiwach, dyskutowano nad ewentualnym cennikiem usług, wymieniono doświadczenia strony polskiej i białoruskiej w tej kwestii. Przeanalizowano także sprawy związane z realizacją wspólnych programów archiwalnych, jak np. uczestnictwo strony białoruskiej w programie „Pamięć Europy”. Wymieniono doświadczenia nabyte przez obie strony w trakcie informatyzacji archiwów, digitalizacji dokumentów itp.

Po oficjalnych rozmowach dr Władimir Adamuszko wygłosił na Uniwersytecie w Białymstoku referat nt. Warunków i zakresu udostępniania zbiorów archiwalnych w Białorusi. Wykład wzbudził duże zainteresowanie wśród pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu, którzy przybyli na spotkanie. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele innych instytucji, np. IPN. Wywiązała się interesująca dyskusja. Osoby, które robiły kwerendy w białoruskich archiwach podzieliły się refleksjami nt. warunków i udostępniania archiwaliów na Białorusi. Po wykładzie odbyły się rozmowy z Dyrekcją Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

21 marca 2003 r. delegacja białoruska obejrzała budynek APB. Naszym gościom zaprezentowaliśmy magazyny archiwalne, wystawę zorganizowaną z okazji jubileuszu 50-lecia APB oraz naszą stronę internetową. Szczególne zainteresowanie wzbudziła strona internetowa, a w szczególności nasze najcenniejsze archiwalia zaprezentowane na tejże stronie.

Po obejrzeniu APB nasi goście zostali zaproszeni na prezentację projektu Archiwum Radziwiłłów. Projekt prezentował dr Hubert Wajs – Dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych. W prezentacji uczestniczyli także przedstawiciele Fundacji Europejskiej „Dialog”. Goście z Białorusi wyrazili zainteresowanie wspólnym realizowaniem wspomnianego projektu.

[aktualności]