Dzieje Białegostoku w dokumentach archiwalnych

Galeria dokumentów


Wystawa "Dzieje Białegostoku w dokumentach archiwalnych" została przygotowana z okazji 87.
rocznicy powrotu Białegostoku w granice Rzeczypospolitej, przypadającej 19 lutego 2006 r.
Patronat nad
wystawą objął Pan Ryszard Tur - Prezydent Miasta Białegostoku.

W niedzielę, 19 lutego 2006 r. odbyły się uroczyste obchody z okazji 87. rocznicy włączenia Białegostoku w granice odrodzonej Rzeczypospolitej.


19 luty 2006 r. uroczyste obchody 87. rocznicy
przyłączenia Białegostoku w granice Rzeczypospolitej

Z tej to okazji w Katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP odprawiono mszę św. w intencji odzyskania niepodległości. Po Mszy św. w katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny delegacje władz miasta i kombatantów złożyły wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a kwadrans później w Archiwum Państwowym otwarto wystawę Dzieje Białegostoku w dokumentach archiwalnych.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan Ryszard Tur - Prezydent Miasta Białegostoku. Podkreślił znaczenie Internetu w nauce historii, dzięki któremu ''wystawa trafi do szkół, a młodzież będzie mogła poznać dzieje naszego miasta''.

Po przemówieniu Pana Prezydenta Ryszarda Tura, Marek Kietliński zaprezentował zgromadzonym gościom 

najciekawsze strony archiwalne. Po prezentacji multimedialnej Marek Kietliński otworzył wystawę, a następnie oprowadził po niej zainteresowanych. Na wystawie wyeksponowaliśmy materiały archiwalne, które obrazują dzieje miasta od czasów najdawniejszych aż po koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaprezentowanych zostało około 200 dokumentów. Nie będą to oryginały, ale wydruki. Czynimy tak, gdyż nie mamy odpowiednich warunków bezpiecznego ich wyeksponowania (np. ochrona przed światłem).

Wśród pokazywanych dokumentów wyróżniają się listy Izabeli Branickiej, dokumenty z zaboru rosyjskiego, aż do końca lat 80. XX w., szkice, plany, zdjęcia z różnych okresów, budynki z początku XIX w., rysunki bram


Wystawę Dzieje Białegostoku w dokumentach
archiwalnych otworzył Marek Kietliński

miejskich i pierwsza gazeta z 1799 r., są też dokumenty z budowy Hotelu Ritz , plany uregulowania rzeki Białej czy taksa dorożkarska z 1947 r.


W budynku APB okolicznościowe przemówienie wygłosił Ryszard Tur - Prezydent Miasta Białegostoku

Zdajemy sobie sprawę, iż jest to bardzo niewielka część materiałów obrazujących dzieje Białegostoku na przestrzeni wieków. W zasobie – poza nielicznymi dokumentami – nie występują w zasadzie materiały z okresu do1795 r. Na wyróżnienie zasługują - stosunkowo dobrze zachowane akta zespołu Kamery Wojny i Domen w Białymstoku. Dużą wartość źródłową przedstawiają akta Starszego Notariusza Sądu Okręgowego w Grodnie z lat 1883-1914. Zespół akt Starszego Notariusza - ze względu na specyficzny ustrój urzędu i dokumentację - jest zespołem unikalnym w zasobie archiwów państwowych w Polsce. W niewielkim stopniu zachowały się zespoły akt urzędów województwa białostockiego z okresu lat 1919-1939. 

Do specyfiki zasobu należy także niemal zupełny brak materiałów wytworzonych przez kolejne władze okupacyjne: sowieckie
i niemieckie w okresie II wojny światowej. Znacznie lepiej jest udokumentowany okres 1944-1989.Archiwum posiada skromne możliwości eksponowania swych zbiorów. Wystawę kierujemy do mieszkańców naszego regionu, a w szczególności do historyków regionalistów, do uczniów białostockich szkół, studentów. Sądzimy,
że może ona służyć do pogłębiania wiedzy o małej ojczyźnie, której historię powinniśmy pielęgnować.

 

Marek Kietliński              


Pan Profesor Adam Dobroński
dzielił się refleksjami

[<< wróć do poprzedniej strony]