>>  20 lutego

1927 - Delegalizacja Bia³oruskiej W³o¶ciañsko – Robotniczej

Hromady w województwie bia³ostockim

Bia³oruska W³o¶ciañsko - Robotnicza Hromada (BWRH) powsta³a jako niezale¿ny klub poselski 24 czerwca 1925 roku. Za³o¿ona zosta³a przez grupê pos³ów „secesjonistów”, którzy od³±czyli siê od parlamentarnego Klubu Bia³oruskiego. Za³o¿ycielami Hromady byli pos³owie: Bronis³aw Taraszkiewicz, Jerzy Sobolewski, Pawe³ Wo³oszyn, Piotr Miot³a i Szymon Rak - Michaj³owski. Przedstawiciele nowej partii przestali szukaæ porozumienia w parlamencie, który nie spe³ni³ ani jednego postulatu Bia³oruskiego Klubu Poselskiego, domagaj±cego siê min. szkó³ z bia³oruskim jêzykiem nauczania oraz reformy rolnej.

Na czele nowej partii stan±³ Bronis³aw Taraszkiewicz, który by³ przewodnicz±cym kolegialnego organu Komitetu Centralnego BWRH maj±cego swoj± siedzibê w Wilnie. W³adzy w Wilnie podlega³y komitety powiatowe, natomiast najni¿szymi komórkami organizacyjnymi by³y ko³a terenowe tzw. hurtki funkcjonuj±ce na poziomie gminy lub wsi. Hromada posiada³a swoje struktury na obszarach województw: bia³ostockiego, wileñskiego, nowogródzkiego i poleskiego. W województwie bia³ostockim komitety i hurtki dzia³a³y w powiatach: bielskim, bia³ostockim, sokólskim, grodzieñskim i wo³kowyskim.

Program nowej partii ³±czy³ sprawy narodowe i spo³eczne. Na plan pierwszy wysuniêta zosta³a kwestia wyzwolenia narodowego ludno¶ci bia³oruskiej. Przysz³e, suwerenne pañstwo bia³oruskie mia³o obejmowaæ ziemie od D¼winy po Prypeæ i od Bia³ostocczyzny po Miñszczyznê. Ponadto Hromada domaga³a siê reformy rolnej, która mia³a polegaæ na rozparcelowania bez odszkodowañ wielkiej w³asno¶ci ziemskiej i zahamowaniu osadnictwa wojskowego w województwach kresowych. Hromada k³ad³a równie¿ nacisk na rozwój kultury i jêzyka bia³oruskiego poprzez wydawanie pism bia³oruskich (min.Nasza sprawa,Narodnyj zwon,Nasza wola;Ma³anka), zak³adanie bibliotek, amatorskich zespo³ów teatralnych, ¶wietlic, tworzenie struktur Towarzystwa Szko³y Bia³oruskiej.

Fenomen Hromady polega³ na tym, ¿e by³a to jedyna partia, która zyska³a rzeczywiste poparcie w¶ród mas bia³oruskiego ch³opstwa. ¯adne inne bia³oruskie partie dzia³aj±ce legalnie na forum parlamentarnym takie jak np. Bia³oruska Chrze¶cijañska Demokracja czy Bia³oruski Zwi±zek W³o¶ciañski nie mia³y takiego poparcia wyborców. Bezkompromisowo¶æ Hromady w stosunku do w³adz polskich, od której domaga³a siê ziemi dla ch³opów i edukacji oraz charyzmatyczna osobowo¶æ Taraszkiewicza by³y czynnikami wp³ywaj±cymi na szerokie poparcie dla partii w¶ród spo³eczeñstwa. O nastrojach i oczekiwaniach mieszkañców kresowych województw mo¿e ¶wiadczyæ masowe poparcie dla Hromady, której liczba cz³onki w ci±gu 1926 roku wzros³a z kilkuset do kilkudziesiêciu tysiêcy.

Miesi±c

Liczba hurtów

Liczba cz³onków

Czerwiec

19

569

Lipiec

122

3114

Sierpieñ

561

12529

Wrzesieñ

1062

30828

Pa¼dziernik

1374

43570

Listopad

1658

62092

Grudzieñ

1720

66996

A. Bergman, Sprawy bia³oruskie w Drugiej Rzeczpospolitej, Warszawa 1984, s. 121.

Na tak powszechne wstêpowanie w szeregi Hromady (obok radykalnego programu narodowo-gospodarczego) wp³ywa³y równie¿ zmiany na arenie politycznej w kraju, jakie mia³y miejsce po przewrocie majowym w 1926 roku i zwi±zane z tymi wydarzeniami nadzieje mniejszo¶ci bia³oruskiej na korzystn± politykê w³adz centralnych w stosunku do mniejszo¶ci narodowych.

Jeszcze w 1925 roku za³o¿yciele Hromady podjêli decyzjê pój¶cia na wspó³pracê z nielegaln±, dywersyjn± Komunistyczn± Parti± Zachodniej Bia³orusi (KPZB) Zdecydowali siê na tak± orientacjê, gdy¿ upatrywali szansê przetrwania narodowego Bia³orusinów jedynie w zjednoczeniu ziem bia³oruskich w ramach BSSR. Warto w tym miejscu dodaæ, ¿e w okresie funkcjonowania Hromady w Zwi±zku Radzieckim prowadzona by³a liberalna polityka w stosunku do mniejszo¶ci narodowych, która umo¿liwia³a min. tamtejszym Bia³orusinom rozwój ¿ycia kulturowego.

W³adze polskie widzia³y w Hromadzie now±, komunistyczn±, dywersyjn± formacjê. W³adza nie tylko obawia³a siê przejmowania regionalnych struktur kierowniczych przez dzia³aczy KPZB. Szczególne zaniepokojenie budzi³ radykalny program Hromady, mówi±cy o rewolucji spo³ecznej i irredencie pó³nocno-wschodnich województw Rzeczypospolitej w granice Zwi±zku Radzieckiego oraz masowe poparcie spo³eczne, jakim cieszy³a siê Hromada.

W nocy z 14 na 15 stycznia przeprowadzono aresztowania czo³owych przywódców Hromady. Dokonano tego niezgodnie z prawem, gdy¿ aresztowanych chroni³ immunitet poselski. Formalna delegalizacja partii nast±pi³a decyzj± ministra sprawiedliwo¶ci Aleksandra Meysztowicza w dniu 21 marca 1927 roku.

W zasobie Archiwum Pañstwowego w Bia³ymstoku w zespole Urzêdu Wojewódzkiego Bia³ostockiego z lat 19201939 znajduj± siê sprawozdania sytuacyjne, które obrazuj± min. sytuacjê polityczn± w województwie, dzia³alno¶æ partii politycznych i organizacji spo³ecznych ze szczególnym uwzglêdnieniem dzia³alno¶ci organizacji tzw. wywrotowych (g³ównie KPZB) oraz mniejszo¶ci narodowych, a tak¿e konflikty spo³eczne. Sprawozdania wojewody i poszczególnych starostów mówi± o nastrojach politycznych i spo³ecznych na Bia³ostocczy¼nie w miêdzywojniu jak równie¿ prezentuj± kierunek polityki w³adz prowadzonej wobec legalnych i nielegalnych organizacji politycznych.

Dania 20 lutego 1927 roku w Bia³ymstoku odby³a siê ostatnia legalna konferencja cz³onków Komitetu Powiatowego BWRH. Na zje¼dzie tym podjêto o wniesienie na przysz³ym posiedzeniu Rady Miejskiej wniosku protestacyjnego przeciwko styczniowym aresztowaniom pos³ów: Bronis³awa Taraszkiewicza, Paw³a Wo³oszyna, Szymona Rak-Michaj³owskiego i Piotra Miot³y oraz zorganizowania akcji pomocy materialnej dla rodzin aresztowanych. Z tre¶ci sprawozdania mo¿na równie¿ dostrzec stosunek w³adz do dzia³alno¶ci Hromady, która by³a postrzegana jako partia dywersyjna d±¿±c± do wspó³pracy ze Zwi±zkiem Radzieckim w celu ataku zbrojnego na ziemie wschodnie Rzeczpospolitej.

Jest to równie¿ ostatnia informacja o legalnym zebraniu dzia³aczy Hromady w Bia³ymstoku. Od marca rozpoczê³y siê masowe aresztowania cz³onków zdelegalizowanej partii, którym stawiano zarzuty nielegalnego organizowania zebrañhurtkóworaz wspó³pracy z komunistami.

Janusz Danieluk

¬ród³o: Urz±d Wojewódzki Bia³ostocki. Wydzia³ Bezpieczeñstwa Publicznego, sygn. 36, k. 28.