Białostockie nekropolie - wystawa

Uprzejmie zapraszamy na wystawę, którą planujemy otworzyć 15 grudnia 2017 r. o godzinie 16 w budynku przy Rynku Kościuszki 4. Na wystawę składają się dzieje cmentarzy: farnego, miejskiego, prawosławnego, ewangelickiego, żydowskiego i wojskowego. Pokazaliśmy archiwalne dokumenty i groby zasłużonych białostoczan. Przedstawiliśmy także ich krótkie biogramy. W trakcie wystawy dostępny będzie również jej katalog.       

W 1880 r. władze miejskie Białegostoku  nakreśliły plany przeniesienia cmentarzy poza obręb miasta. Miały powstać cztery nekropolie wyznaniowe zlokalizowane przy szosie grodzieńskiej, czyli przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza. Po obu stronach drogi wyrysowano prostokąty oznaczające cmentarze katolicki i żydowski oraz dwa mniejsze, ewangelicki i prawosławny. Kierunek wyznaczony w planie z 1880 r. zdeterminował starania czynione w kolejnych latach wokół budowy nowych zamiejskich cmentarzy.

W wyniku działań władz miejskich powstały obok siebie cmentarze: katolicki, prawosławny i żydowski. Było to nowatorskie spojrzenie na rolę nekropolii. Cmentarze świadomie ulokowano w znacznej odległości od miasta. Złamano też dotychczasowy kanon izolacji cmentarzy chrześcijańskich od żydowskich, który polegał na lokalizacji cmentarzy chrześcijańskich i niechrześcijańskich w przeciwległych krańcach miasta.

Poznając dzieje cmentarzy można prześledzić wielokulturowość Białegostoku. Zapisana została w nich  cząstka historii Białegostoku w ciągu 130 lat. Na prezentowanych nekropoliach czytelnik odnajdzie  groby elit władzy, intelektualnych, finansowych, naukowych miasta. To też szczególne miejsca, które powinny być kultywowane i zadbane i w miarę możliwości opisywane.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-12-14 10:58przez:
Opublikowano:2017-12-14 00:00przez: Jarosław Jasiński
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:4496

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.