Jesteś tutaj: Start / Wydarzenia

Wydarzenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wizyta archiwistów z Gruzji

Wizyta archiwistów z Gruzji

8 listopada 2019

 6 listopada 2019 r. wizytę w Archiwum Państwowym w Białymstoku złożyli: - Teona Iaszwili -  Dyrektor Archiwum Narodowego Gruzji, Natalia Gladczenko - pracownik ds. współpracy międzynarodowej Archiwum Narodowego Gruzji i Ryszard Wojtkowski – Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Nasi goście  obejrzeli prezentację dotyczącą obiektu Archiwum, a następnie zwiedzili obiekt archiwalny.

Następnie udaliśmy się z wizytą do budującego się Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 

Przejdź do - Sympozjum archiwistów - relacja ze spotkania

Sympozjum archiwistów - relacja ze spotkania

24 października 2019

Archiwum Państwowe w Białymstoku w dniu 22 października 2019 r. zorganizowało seminarium szkoleniowe poświęcone przekazywaniu materiałów archiwalnych do Archiwum przez państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne. Podczas szkolenia omówione zostały problemy, z którymi najczęściej muszą zmierzyć się archiwiści zakładowi w trakcie przygotowywania materiałów archiwalnych do przekazania do Archiwum Państwowego, a szczególną uwagę zwrócono na sprawy zabezpieczenia i konserwacji dokumentacji. W seminarium szkoleniowym wzięło udział 66 archiwistów zakładowych z urzędów gmin i miast, starostw, wojewódzkich inspekcji, a także sądów i prokuratur.  

Czytaj więcej o: Sympozjum archiwistów - relacja ze spotkania
Przejdź do - Konferencja pt. "Pamięć Najpierwsza"

Konferencja pt. "Pamięć Najpierwsza"

23 października 2019

21października 2019 r. w budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku odbyło się konferencja naukowa pt. „Pamięć najpierwsza”. Główny jej organizatorem był Podlaski Oddział Wspólnoty Polskiej. Archiwum było współorganizatorem konferencji. W trakcie konferencji podsumowano projekt „Razem dla edukacji”, który obejmował współpracę szkół Białegostoku ze szkołami polonijnymi w różnych krajach świata. Przedstawione zostały referaty dotyczące twórczości Henryka Sienkiewicza, warsztaty językoznawcze, zaprezentowano również nowatorskie metody prowadzenia lekcji historii.

     

Czytaj więcej o: Konferencja pt. "Pamięć Najpierwsza"
Przejdź do - Wizyta przedstawicieli Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych

Wizyta przedstawicieli Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych

22 października 2019

18 października 2018 r. Archiwum Państwowe w Białymstoku gościło przedstawicieli Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku.  Do budynku Archiwum przy ulicy Adama Mickiewicza 101 przybyło 20 osób reprezentujących różne branże zawodowe. Marek Kietliński zaprezentował przebieg budowy obiektu w latach 206-2017. Omówił zastosowane materiały i systemy zamieszczone w budynku Archiwum. Następne oprowadził gości po obiekcie Archiwum. W  trakcie prezentacji obiektu doszło do dyskusji nad rozwiązaniami technologicznymi zastosowanymi w budynku przy ulicy Adama Mickiewicza 101. Specjaliści z różnych branż (budowlana, elektryczna, sanitarna) z uznaniem wyrażali się nad wykonaniem obiektu Archiwum.

Przejdź do - Wizyta uczniów

Wizyta uczniów

18 października 2019

W dniu 16 października 2019 roku do budynku  Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ulicy Adama Mickiewicza 101 przybyli uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Białymstoku, pasjonaci fotografii i członkowie koła fotograficznego, wraz z opiekunem panem Lechem Jakubiakiem. Młodzież wzięła udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu  „Archiwa Rodzinne Niepodległej". Uczniowie  z zainteresowaniem zapoznali się ze znajdującym się w naszym zasobie albumem fotografii żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich. Młodzież uczestniczyła w zajęciach z zabezpieczania i konserwacji fotografii, przeprowadzonymi przez konserwator Ewę Siemieniako. Następnie zapoznała się z metodami digitalizacji archiwaliów oraz odwiedziła specjalne pomieszczenia magazynowe do przechowywania fotografii.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-15
Data publikacji:2015-05-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:24980