Jesteś tutaj: Start / Wydarzenia

Wydarzenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Ogłoszenie

25 czerwca 2019

W miesiącach lipiec - sierpień czytelnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.

Przejdź do - Szkolenie dotyczące zabezpieczenia i ochrony dóbr kultury w województwie podlaskim - relacja

Szkolenie dotyczące zabezpieczenia i ochrony dóbr kultury w województwie podlaskim - relacja

12 czerwca 2019

11 czerwca 2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ulicy Adama Mickiewicza 101  odbyło się spotkanie szkoleniowe dotyczące zabezpieczenia i ochrony dóbr kultury w województwie podlaskim. Organizatorami szkolenia byli: Podlaski Oddział Straży Granicznej, Archiwum Państwowe w Białymstoku i Muzeum Podlaskie.  W spotkaniu udział wzięli funkcjonariusze Straży Granicznej, Urzędu Celnego i Krajowej Administracji Skarbowej. Na spotkanie przybyło około 40 osób.

Czytaj więcej o: Szkolenie dotyczące zabezpieczenia i ochrony dóbr kultury w województwie podlaskim - relacja
Przejdź do - Inauguracja nowej odsłony serwisu - szukajwarchiwach.gov.pl

Inauguracja nowej odsłony serwisu - szukajwarchiwach.gov.pl

11 czerwca 2019

To rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom. To fascynujące, jak technologia może wspierać i rozwijać potrzeby poznawcze – powiedział wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesor Piotr Gliński, podczas uroczystej inauguracji nowej odsłony serwisu Szukaj w Archiwach, dodając również, iż nie może być mowy o nowoczesnych państwach, nowoczesnych wspólnotach politycznych bez dobrze funkcjonujących archiwów. Te ważne słowa – tym ważniejsze, że wypowiedziane przez osobę, która ma  realny wpływ na przyszłość funkcjonowania państwowej sieci archiwalnej – padły 8 czerwca, podczas ogólnopolskich obchodów XII Międzynarodowego Dnia Archiwów. W wydarzeniu tym aktywny udział brało również i nasze Archiwum, o czym można szerzej przeczytać na naszej stronie.

Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów - relacja z obchodów

Międzynarodowy Dzień Archiwów - relacja z obchodów

12 czerwca 2019

8 czerwca 2019 r. w ramach  obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów,  Archiwum Państwowe w Białymstoku przygotowało wystawę dokumentów obrazujących wybory do Sejmu i Senatu w 1989 r. Ponadto wszyscy którzy przybyli do Archiwum mogli obejrzeć  wystawę zatytułowana „Z archiwalnego lamusa” zawierającą  kilka modeli maszyn do pisania (pokazaliśmy maszynę na której napisano pierwsze pisma w historii Archiwum), dawne czytniki mikrofilmów, zestawy do fotografii archiwaliów, zainscenizowane stanowisko pracy sprzed 50 lat, pierwszą polską mechaniczną maszynę licząca czy drewniana prasę introligatorską. Zaprezentowaliśmy również film reklamujący odsłonę portalu Szukaj w archiwach.
W trakcie obchodów do Archiwum przybyła ekipa Telewizji Białystok, która nagrała  działania Archiwum. Program został wyemitowany w serwisie informacyjnym „Obiektyw”.

Przejdź do - Informacja o debacie

Informacja o debacie

4 czerwca 2019

3 czerwca w  Archiwum Państwowym w Białymstoku przy  ul. Adama Mickiewicza 101 odbyła się debata pt.  30 lat od wyborów czerwcowych.

W debacie uczestniczyli:

  • Moderator: Agnieszka Romaszewska- Guzy – historyk, założycielka i dyrektor Telewizji „Biełsat”
  • dr Marek Kietliński –  historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku 
  • dr Tadeusz Gawin – historyk, działacz polonijny,  współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Związku Polaków na Białorusi (1990–2000)
  • prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz – historyk, kandydat na posła w wyborach 4 czerwca 1989 r.
  • dr hab. Joanna Sadowska – historyk i politolog, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białystoku
  • dr hab. Krzysztof Buchowski – historyk, lituanista,  profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białystoku, specjalista ds. stosunków polsko-litewskich
  • dr hab. Oleg Łatyszonek – historyk, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Nauk Politycznych, działacz opozycji w latach 1980-1989, specjalizuje się w historii Białorusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz problemach narodowościowych i etnicznych w Europie Wschodniej.

 

Czytaj więcej o: Informacja o debacie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-15
Data publikacji:2015-05-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:22566