Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ulicy Adama Mickiewicza 101

20 czerwca 2018 r. nastąpi uroczyste i wyczekiwane otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku znajduje się przy ul. Mickiewicza 101, w dzielnicy Dojlidy.

Celem nadrzędnym inwestycji było wybudowanie takiego gmachu Archiwum, aby spełniał oczekiwania jego użytkowników, a także zapewniał możliwość gromadzenia, zabezpieczania, udostępniania oraz optymalizacji warunków do długoterminowego przechowywania materiałów archiwalnych z terenu Białegostoku i województwa podlaskiego. Głównym zamysłem projektu budynku było stworzenie miejsca otwartego dla każdego, w tym dostępnego dla osób niepełnosprawnych i starszych, funkcjonalnego, komfortowego i nowoczesnego.

Bryła obiektu, podzielona na trzy części posiada oryginalną konstrukcję. Szczególną uwagę w jej designie przykuwa frontowa elewacja - rotunda, ozdobiona perforowanymi miedzianymi blachami, z wyciętymi w ścianach otworami w kształcie sześciokąta, przez które do wnętrza wnika światło słoneczne. 

W obiekcie Archiwum znalazły się nowoczesne rozwiązania. Zastosowano system BMS do zarządzania budynkiem, który daje m.in. możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją, elektryką, oświetleniem, a także pozwala na bieżące kontrolowanie temperatury i wilgotności. Pomieszczenia do przechowywania cennych materiałów archiwalnych są ponadto zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania bądź włamania. W nowej siedzibie Archiwum znajdują się również najnowszej generacji instalacje sanitarne i niskoprądowe, a także podziemny zbiornik retencyjny do magazynowania wody deszczowej.

 Projekt nowej siedziby Archiwum odpowiada na potrzeby użytkowników. Znajdują się tam m.in.: sala konferencyjna i wystawiennicza, biblioteka i czytelnia. Ponadto, zaprojektowano pracownię konserwacji i digitalizacji akt, aby w elektronicznej formie publikować je w serwisie szukajwarchiwach.pl.

 Najważniejsze parametry budynku to: powierzchnia całkowita 3 633 m², powierzchnia użytkowa – 3 071 m², wysokość – 13 m, ilość kondygnacji - 3 oraz pojemność magazynów na 11 km standardowych materiałów aktowych, z możliwością rozbudowy. Dzięki tak dużej powierzchni magazynowej nastąpi szybsze i sprawniejsze przejmowanie dokumentacji z przedpola archiwalnego.

 Autorem koncepcji gmachu obiektu jest białostocka firma ‘Arkon Jan Kabac’, a projekt budowalny został wykonany przez biuro ‘Mateusz Wejchert Architekt’. Generalnym wykonawcą była firma SKANSKA S.A. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 20 milionów złotych brutto. Środki na budowę zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budowa trwała o sierpnia 2016 roku do grudnia 2017 roku.

 Uroczystości otwarcia nowej siedziby towarzyszyć będą dwie wystawy. Pierwsza, pokazująca proces budowy obiektu oraz druga o 30 najcenniejszych oryginalnych dokumentach w zasobie Archiwum. Ponadto swoją premierę będzie mieć publikacja pt. „Archiwum Państwowe w Białymstoku. Księga pamiątkowa”.

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-06-18 15:29przez:
Opublikowano:2018-06-18 00:00przez: Jarosław Jasiński
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:4662

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.