Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej

Pomnik    Publikacja internetowa, która właśnie trafia do czytelników (mieszkańców Białegostoku oraz turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają Białystok) jest prezentacją tożsamości historycznej miasta widzianej przez pryzmat pomników, pamiątkowych tablic i miejsc pamięci narodowej. Ma ona charakter popularny, chociaż zawiera informacje bibliograficzne, archiwalne zdjęcia i dokumenty  ze zbiorów różnych instytucji. Jest to w zasadzie rozbudowany katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej. Publikacja powstała dzięki współpracy pracowników Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Archiwum Państwowego w Białymstoku.  

    W katalogu uwzględniono tylko pomniki znajdujące się w przestrzeni publicznej, z wyłączeniem cmentarzy. Wszystkie pomniki i miejsca pamięci ułożono topograficznie, w oparciu o wykaz ulic w układzie alfabetycznym. Każdy obiekt, obok krótkiej historii powstania i zmian, zawiera również opis formy upamiętnienia, informację o tym z jakiego materiału i jaka techniką został wykonany. W opisie podany został autor, wykonawca oraz czas powstania pomnika.
    Katalog będzie na bieżąco uaktualniany i rozszerzony. Prosimy mieszkańców o przekazywanie informacji o faktach nieujętych w katalogu czy nieścisłościach oraz o wnoszenie uwag do całego projektu. Informacje te można przekazywać na adres e-mail sekretariat_ap@bialystok.ap.gov.pl albo bezpośrednio do Archiwum Państwowego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 4) lub Referatu Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ul. J. K. Branickiego 9, pok. 207).

 

Marek Kietliński

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-10-01 15:01przez:
Opublikowano:2015-10-01 00:00przez: Jarosław Jasiński
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:15750

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.