Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

#SOLIDARNIZUKRAINĄ

POMOC HUMANITARNA

#SOLIDARITYWITHUKRAINE

Zaproszenie na wystawę

Archiwum Państwowe w Białymstoku zaprasza 25 czerwca 2017 r. o godzinie 13 do budynku przy Rynku Kościuszki 4 na otwarcie wystawy pt. Białostocki drugi obieg wydawniczy 1980-1989.

Jej celem  jest prezentacja wydawnictw drugiego obiegu tzw. bezdebitów. Istnieje niewiele opracowań i bibliografii dotyczących tego tematu.  Bardzo udaną próbę zebrania informacji o drugim obiegu na Białostocczyźnie podjął ksiądz Kazimierz Litwiejko, któremu w 2001 r. Książnica Podlaska wydała Bibliografię druków niezależnych Białostocczyzny 1980-1990. Autor spisał niezależne czasopisma, książki, broszury, kalendarze, plakaty, ulotki, pocztówki, znaczki pocztowe i cegiełki. Ustalił również miejsca ich przechowywania. Do dnia dzisiejszego jest to podstawowe źródło wiedzy nt. niezależnego ruchu wydawniczego na Białostocczyźnie. Dziś dotarcie do tytułów bezdebitowych czasopism, gazetek ulotek jest bardzo trudne. Zbiory są bardzo rozproszone. Gromadzi je Biblioteka Archidiecezjalna w Białymstoku, Archiwum Archidiecezjalne w Białymstoku, Książnica Podlaska, Muzeum Historyczne w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku czy Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Jednak zbiory wymienionych instytucji są bardzo skromne. Większość bezdebitów znajduje się w zbiorach prywatnych, często brakuje ich ewidencji, więc nie ma też informacji o miejscu ich przechowywania.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-06-22 15:09przez:
Opublikowano:2017-06-22 00:00przez: Jarosław Jasiński
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:3995

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.