Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

#SOLIDARNIZUKRAINĄ

POMOC HUMANITARNA

#SOLIDARITYWITHUKRAINE

Aktualności

Artykuły

 • Dzień Archiwisty wyróżnione

  Szanowni Państwo! 30 września przypada Dzień Archiwisty, święto wszystkich archiwistów: państwowych, zakładowych, społecznych, także prywatnych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa wystawę opartą o materiały zebrane właśnie przez archiwistów rodzinnych. Ponadto, postanowiliśmy przybliżyć nieco naszą najnowszą publikację, poświęconą 10. Pułkowi Ułanów Litewskich (film dostępny na naszym profilu facebookowym). Wystawę i publikację znajdziecie Państwo w naszej siedzibie przy ul. A. Mickiewicza 101. Serdecznie zapraszamy!

  Czytaj Więcej o: Dzień Archiwisty
 • 80. rocznica powstania w białostockim getcie wyróżnione

  Wraz z pojawieniem się w czerwcu 1941 roku na Białostocczyźnie oddziałów niemieckich, rozpoczął się tragiczny rozdział w dziejach lokalnej społeczności żydowskiej.  Tylko w chwili wkraczania wojsk do Białegostoku (tj. 27.VI.1941 r.) wymordowanych zostało ok. 2 tys. Żydów – większość  spłonęła żywcem w Głównej Synagodze przy ul. Suraskiej, reszty zniszczenia dopełniły rozstrzelania.

  W niecały miesiąc od wkroczenia do miasta wojsk niemieckich, powołana przez okupanta Rada Żydowska (Judenrat), wydała rozporządzenie o utworzeniu wydzielonej strefy, którą winni zasiedlić wszyscy Żydzi z terenu miasta. Wyznaczona dzielnica zajmowała blisko 1/3 powierzchni Białegostoku, a umieszczono w niej ok. 50 tys. Żydów, tj. blisko połowę populacji ośrodka. Całość otoczono parkanem (stale dozorowanym przez patrole niemieckie) zaopatrzonym w trzy bramy: przy ul. Kupieckiej 3 w pobliżu skrzyżowania z ul. Lipową (brama główna, nią wychodzili Żydzi do pracy poza gettem), bramę przy ul. Jurowieckiej 4, a w późniejszym czasie uruchomiono także bramę na ul. Fabrycznej (róg z Placem Wolności). Ta ostatnia cieszyła się szczególnie złą sławą, gdyż odprawiano nią, z racji stosunkowo niedalekiego sąsiedztwa linii kolejowej, transporty do obozów zagłady. 1.VIII.1941 r. wszystkie bramy zostały zamknięte.

  Czytaj Więcej o: 80. rocznica powstania w białostockim getcie

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-15 21:46przez:
Opublikowano:2015-05-15 00:00przez:
Zmodyfikowano:2023-03-16 13:44przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:62442

Rejestr zmian

 • [2023-03-16 13:44:58]16.03.2023