Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

#SOLIDARNIZUKRAINĄ

POMOC HUMANITARNA

#SOLIDARITYWITHUKRAINE

Publikacje

Artykuły

 • Maria Wodzińska Kolendo - katalog wystawy

  Szanowni Państwo,
  20 marca minęła czterdziesta rocznica śmierci Marii Kolendo, nie tylko doskonałej pedagog i dokumentalistki dziejów Białegostoku okresu międzywojennego, ale przede wszystkim – organizatorki tajnego nauczania na Białostocczyźnie. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną wystawę i katalog, który dziś postanowiliśmy udostępnić Państwu w formacie pdf. Oczywiście katalog do wystawy, autorstwa Aliny Zavadzkiej, i sama wystawa, po odwołaniu stanu epidemicznego, dostępne będą w naszej siedzibie przy ul. A. Mickiewicza 101.


  Czytaj Więcej o: Maria Wodzińska Kolendo - katalog wystawy
 • Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II 05.06.1991 - katalog wystawy

  Dnia 5 czerca 2016 r. mineło 25 lat od wizyty Jana Pawła II w Białymstoku. Publikowany katolog wraz z załączonymi zdjęciami przedstawia przygotowania i przebieg tego bardzo ważnego w dziejach Białegostoku wydarzenia. Publikacja powstała dzięki współpracy i pomocy Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Archiwum Archidiecezjalnego w Białystoku, Funduszu Białystok Ojcu Świętemu oraz wielu osobom, które udostępniły swoje materiały.

  Czytaj Więcej o: Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II 05.06.1991 - katalog wystawy
 • Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej

  Pomnik    Publikacja internetowa, która właśnie trafia do czytelników (mieszkańców Białegostoku oraz turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają Białystok) jest prezentacją tożsamości historycznej miasta widzianej przez pryzmat pomników, pamiątkowych tablic i miejsc pamięci narodowej. Ma ona charakter popularny, chociaż zawiera informacje bibliograficzne, archiwalne zdjęcia i dokumenty  ze zbiorów różnych instytucji. Jest to w zasadzie rozbudowany katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej. Publikacja powstała dzięki współpracy pracowników Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Archiwum Państwowego w Białymstoku.  

  Czytaj Więcej o: Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej
 • 75. rocznica deportacji kwietniowych

     Prezentujemy Państwu fragment bazy danych opracowywanej na podstawie akt Państwowego Urzędu Repatriacyjnego Powiatowego Oddziału w Białymstoku z lat 1945-1950 (zespół numer 95). W aktach tych znalazły się 2 szczególnie interesujące jednostki aktowe (sygn. 84 i 86), w których – odnotowując osoby powracające do Polski – umieszczono rubrykę (są to jednostki sporządzone w formie tabelarycznych wykazów) „Czy sam wyjechał/czy został wywieziony” (!), co – w kontekście „poprawności” władz PRL względem wschodniego sąsiada i ówczesnych prób, nazwijmy to, wybielania niektórych aspektów wspólnej historii – jest zapisem niemal sensacyjnym. Dodatkowo, zastosowanie tych konkretnie sformułowań, umożliwiło opracowanie dokładnego spisu mieszkańców Białegostoku przymusowo wywiezionych w latach 1939-1945 na Wschód. Nie jest to oczywiście pełna lista, a jedynie wycinek – niestety na tyle tylko pozwalają obecnie posiadane przez nas informacje – niemniej wycinek bardzo konkretny, bo zawierający nazwiska blisko 1200 Białostoczan (kilka przypadków odnosi się do mieszkańców Fast i Starosielc), według przedmiotowych akt, deportowanych przez władze sowieckie.

  Czytaj Więcej o: 75. rocznica deportacji kwietniowych

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-06-02 00:43przez:
Opublikowano:2015-06-02 00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:23901

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.