Relacja z dni otwartych w Archiwum


10 i 11 października 2003 r. odbyły się w Archiwum Państwowym w Białymstoku i Oddziale w Łomży „dni otwarte”. Przebiegały one pod hasłem „poznaj dzieje swojej rodziny i małej ojczyzny”.

Archiwum Państwowe w Białymstoku podjęło następujące działania: Wydrukowaliśmy folder informacyjny pt. „Genealogia, co to jest i do czego służy”, autorstwa dr Jerzego Szumskiego. Treść foldera znajduje się na naszej stronie internetowej. Będzie dostępny jako plik do ściągnięcia.

Przybliżając dzieje „małej Ojczyzny” wydrukowaliśmy „Wykaz ulic Białegostoku w latach 1799-2000”. Publikacja cieszyła się dużym zainteresowaniem gości. Środki na publikację przekazał Prezydent Białegostoku oraz prywatny sponsor. Można ją będzie obejrzeć na naszej stronie lub pobrać plik.

 
Chcąc zyskać frekwencję wysłaliśmy do dyrektorów białostockich szkół zaproszenia na otwarcie naszej imprezy oraz pisma zapraszające uczniów.

Pracownicy APB i Oddziału w Łomży wykonali drzewa genealogiczne rodziny Miłoszów, biskupa Romualda Jałbrzkowskiego, przodków Mieczysława Czeladko z Tykocina oraz rodziny Grzymałów z Rosochatego Kościelnego pow. wysokomazowiecki. Wykonując takie zestawienie chcieliśmy pokazać odwiedzającym Archiwum, iż drzewo może sporządzić każdy i że drzewa zwykłych ludzi mogą być równie interesujące jak drzewa osób bardzo znanych.

Wykonaliśmy baner informacyjny, który zamieściliśmy na balkonie Archiwum

W APB i Oddziale w Łomży wykonane zostały wystawy na których wyeksponowaliśmy akta metrykalne różnych wyznań, spisy ludności znajdujące się w zespole Kamery Wojny i Domen 1795-1807, księgi rekrutów, testamenty, intercyzy przedślubne znajdujące się aktach notarialnych do których dołączono metryki, akta małżeństw, świadectwa zgonów, itp.

Przygotowaliśmy również mikrofilmy ksiąg metrykalnych znajdujących się w naszym zasobie. Nasi goście mogli zapoznać się z mikrofilmami. Pomocny okazał się nowoczesny czytnik przysłany przez NDAP.

Wyeksponowaliśmy także drzewo genealogiczne i zdjęcia rodziny Kuleszów z USA. Powyższe eksponaty przesłał nam Pan Tomasz Kulesz, który przebywał w Archiwum latem bieżącego roku i dzięki pomocy pracowników APB dotarł do przodków, zamieszkujących Białostocczyznę w początkach XIX w.

Współpracowaliśmy ze środkami masowego przekazu. W białostockiej prasie ukazało się 9 artykułów nt. „dni otwartych” (przesyłamy je w załączeniu). Marek Kietliński był „gościem dnia” wyemitowanym 9 października br. przez Telewizję Białystok. 11 października br. Telewizja Białystok w programie informacyjnym „Obiektyw” podsumowała „dni otwarte” wywiadów udzielili Marek Kietliński i Krzysztof Jabłoński oraz nasi goście. Także Białostocka Telewizja Kablowa (stacja komercyjna) wyemitowała wywiad z Markiem Kietlińskim oraz pokazała naszą imprezę. Rozgłośnie lokalne radia: RMF, Zet, Plus, Jard oraz Radia Białystok informowały mieszkańców regionu o odbywającej się imprezie oraz nadały krótkie wywiady nt. „dni otwartych”, których udzielił Marek Kietliński.

Informacje nt. „dni otwartych” znalazły się na stronie internetowej pod adresem www.bstok.pl.

Inaugurację „dni otwartych” rozpoczęliśmy o godzinie 10. Na spotkanie podczas, którego prezentowaliśmy bazy danych, strony internetowe, zwiedzanie wystawy przybyło 30 osób. Na spotkaniu zjawili się przedstawiciele: Wojewody Podlaskiego, Prezydenta miasta Białegostoku, Kuratora Oświaty, Starosty Białostockiego, dyrektorzy białostockich szkół średnich, nauczyciele historii, przedstawiciele IPN, dyrektorzy białostockich muzeów, Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku, białostoccy kolekcjonerzy i historycy amatorzy. Imprezę otworzył Marek Kietliński, który mówił o działalności Archiwum, materiałach do badań genealogicznych. Przy okazji zaprezentowane zostały strony internetowe znajdujące się na portalu Polska pl., który zawiera najciekawsze i najcenniejsze archiwalia oraz poinformowaliśmy o inicjatywie NDAP odtworzenia dziejów małych miasteczek, prezentując przykład Bolimowa. Prezentowaliśmy także bazy danych znajdujące się na krążku CD pt. „Po mieczu i kądzieli” przysłanego nam przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Zachęcaliśmy w szczególności nauczycieli historii do wykorzystywania powyższych stron w edukacji historycznej młodzieży. Zaprezentowaliśmy także Informator mikrofilmów akt metrykalnych parafii rzymskokatolickich Archidiakonatu Białostockiego z lat 1808 -1864 wydanego przez APB w 2001 r. Następnie goście nasi zostali oprowadzeni po przygotowanej wystawie oraz pokazaliśmy im nasze magazyny w których przechowujemy akta. Goście nasi zostali również obdarowani materiałami reklamowanymi, które przygotowało Archiwum. „Dni otwarte” dokumentowaliśmy wykonując zdjęcia. Część z nich udostępniamy na naszej stronie.

10 października br. Archiwum odwiedziło 28 grup uczniów białostockich szkół, oraz 3 grupy studenckie, co szacunkowo daje wynik ponad 650 uczniów oraz około 80 osób indywidualnych. Pracownicy Archiwum informowali przybywających, odbyły się lekcje dla młodzieży szkolnej, podczas których odbyły się pokazy multimedialne (bazy danych, strony internetowe, wywody genealogiczne). Do pokazów wykorzystaliśmy rzutnik multimedialny, który wypożyczyła bezpłatnie firma AIG. Przy okazji pokazaliśmy uczniom strony internetowe znajdujące się na portalu Polska pl., który zawiera najciekawsze i najcenniejsze archiwalia oraz poinformowaliśmy o inicjatywie NDAP odtworzenia dziejów małych miasteczek, prezentując przykład Bolimowa. Uczniowie byli oprowadzani po naszej wystawie i po jednym wybranym i odpowiednio zabezpieczonym magazynie archiwalnym. Grupy szkolne i osoby indywidualne były obdarowywane naszymi materiałami informacyjnymi. Gości przyjmowaliśmy do godziny 18.

Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży odwiedziło 8 grup szkolnych, co daje około 200 osób, oraz 35 osób indywidualnych. Pracownicy Oddziału przeprowadzili lekcje nt. poszukiwań informacji genealogicznych, oprowadzali po wystawie, prezentowali wywody genealogiczne.

W sobotę 11 października br. „dni otwarte” rozpoczęliśmy od godziny 8.30. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami do Archiwum zaczęły przybywać osoby zainteresowane odnalezieniem swoich przodków, skorzystaniem z ksiąg metrykalnych. Niektórzy przynosili pięknie wykonane drzewa genealogiczne. Przybywały też całe rodziny. W archiwum zjawiły się także 2 grupy szkolne. Pracownicy Archiwum udzielali odpowiedzi na zadawane pytania, oprowadzali także po wystawie. Część z naszych gości umawiała się a wizyty w pracowni naukowej. Odebraliśmy także kilkadziesiąt telefonów z różnymi zapytaniami związanymi z „dniami otwartymi”. W sobotę 11 października br. odwiedziło APB 120 osób (tyle jest wpisów w naszej księdze gości).

W Archiwum Państwowym w Białymstoku Oddział w Łomży w sobotę 11 października br. „dni otwarte” przebiegały według podobnego scenariusza. Pracownicy udzielali informacji, oprowadzali po wystawie, odbierali telefony. Oddział w Łomży odwiedziło w sobotę 40 osób.

„Dni otwarte” spełniły swoją rolę. Archiwum Państwowe w Białymstoku oraz Oddział w Łomży odwiedziło w sumie kilkaset osób. Zapoznaliśmy ich z zasobem i sposobem funkcjonowania naszej instytucji (np. pokazując magazyny). Młodzi ludzie dowiedzieli się, iż archiwa są instytucjami otwartymi, wykorzystującymi nowoczesne techniki do swojej pracy (bazy danych, informacje zamieszczone w internecie). Myślę, iż zachęciliśmy niektórych z nich do zainteresowania się historią swojej rodziny, jak i miejsca w którym mieszkają. Już w poniedziałek 13 października br. parę osób, które były na „dniach otwartych” korzystało z zasobu APB, poszukując informacji o swoich rodzinach.

Marek Kietliński

[strona główna]       [Dni otwarte]