Spotkanie w Hajnowskim Domu Kultury

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 grudnia 2019

11 grudnia 2019 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie Marka Kietlińskiego – dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku i Danieluka – pracownika Archiwum Państwowego w Białymstoku ze studentami III wieku w Hajnówce. Na spotkanie przybyło koło 150 osób.

Marek Kietliński zapoznał uczestników spotkania z dziejami białostockiego Archiwum. Podkreślił, iż 7 lutego 1919r. Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa podpisał „Dekret
o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Na jego mocy powołano do życia Wydział Archiwów Państwowych przy Ministrze Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Archiwa Państwowe.

17 lutego 1920 r. Tadeusz  Łopuszański – minister Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powołał do życia Archiwum Państwowe w Białymstoku. Organizacja Archiwum przebiegała powoli. W lutym 1921 r. – po włączeniu  powiatu grodzieńskiego do województwa białostockiego postanowiono, iż Archiwum Państwowe w Białymstoku będzie miało tymczasową siedzibę w Grodnie.

10 listopada 1950 r. Stanisław Skrzeszewski powołał Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Białymstoku. Realizacja tego zadania znacznie się przeciągnęła. Brakowało lokalu i wykwalifikowanej kadry.

1 stycznia 1953 r. Henryk Altman - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych wyznaczył dyrektora placów, a w  pół roku później   nadał WAP w Białymstoku statut organizacyjny.

W latach 1960-2018 Archiwum miało swą siedzibą w obiekcie przy Rynku Kościuszki 4. W listopadzie 2018 r. Archiwum przeniosło się do nowego obiektu przy ulicy Adma Mickiewicza 101. Marek Kietliński zaprosił uczestników spotkania do złożenia wizyty w Archiwum.

Janusz Danieluk zapoznał studentów III wieku z specyfiką badań genealogicznych. Zaprezentował też materiały z zasobu Archiwum, które są bardzo przydatne do prowadzenia kwerend genealogicznych. Podkreślił, iż wiele z tych dokumentów zostało zdigitalizowanych i umieszczonych w internecie. Zadeklarował też fachową pomoc w poszukiwaniu korzeni swoich rodzin.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Marek Kietliński prezentuje obiekt Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ulicy Adama Mickiewicza 101.

  Marek Kietliński prezentuje obiekt Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ulicy Adama Mickiewicza 101.

 • Powiększ zdjęcie Marek Kietliński prezentuje dzieje Archiwum Państwowego w Białymstoku

  Marek Kietliński prezentuje dzieje Archiwum Państwowego w Białymstoku

 • Powiększ zdjęcie Janusz Danieluk prezentuje materiały archiwalne przydatne do badań genealogicznych

  Janusz Danieluk prezentuje materiały archiwalne przydatne do badań genealogicznych

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy spotkania

  Uczestnicy spotkania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-14
Data publikacji:2019-12-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Jasiński
Liczba odwiedzin:592