Zaproszenie na promocję książki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 lutego 2020

Archiwum Państwowe w Białymstoku uprzejmie zaprasza Szanownych Państwa na promocję książki  pt. Straty wojenne województwa białostockiego 1939-1945. Wybór materiałów archiwalnych,  która będzie miała miejsce w dniu 21 lutego 2020 r. o godzinie 13.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ulicy Adama Mickiewicza 101.

 

W obecnym czasie trwa dyskusja nt. strat wojennych poniesionych przez Polskę w okresie II wojny światowej. Polska poniosła największe straty biologiczne i materialne (straty rzeczowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca). W wyniku ustaleń pomiędzy aliantami zachodnimi (głównie Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) a Związkiem Sowieckim Polska musiała oddać ZSRS około 48% swojego terytorium na wschodzie. Większość strat powstała w trakcie okupacji niemieckiej. Nie oszacowano natomiast strat materialnych, jakie państwo polskie odniosło w wyniku działalności Armii Czerwonej w latach 1939–1945.

W zasobie Archiwum Państwowego w Białymstoku zachowało się wiele cennych dokumentów, które przedstawiają z jednej strony dane statystyczne obrazujące zniszczenia w Białymstoku i województwie białostockim, a z drugiej ludzkie tragedie (utrata bliskich, utrata zdrowia, czy dorobku całego życia). Są też wnioski znanych białostoczan, jak np. księdza Adama Abramowicza.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie zaproszenie

    zaproszenie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-02-14
Data publikacji:2020-02-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Jasiński
Liczba odwiedzin:1063